Phishing pod hlavičkou ČNB jede v Česku na plné obrátky
Česká národní banka (ČNB) varovala již v uplynulém měsíci, že podvodníci líčí na síti past v podobě podvodného webu, který imituje jejich internetové stránky. Nejde přitom ani zdaleka o ojedinělý případ, kyberšmejdi zakládají stále nové a nové weby, byť vždy na jiné doméně. Útočníci to zkoušejí na tuzemské uživatele znovu a znovu. V minulých týdnech byla zablokována například doména bissecurit24.cz, kterou kyberšmejdi zneužívali k phishingové kampani, vydávali se přitom za pracovníky ČNB.
Jen pár dní poté, co byla zmiňovaná doména zablokována, podvodníci jen trochu upravili název a útočí znovu. V podstatě jen u aktuálně blokované domény 24bissecurit.cz dali číslovku z konce na začátek. V srpnu se objevil podle sdružení CZ.NIC, které je správcem českých domén s koncovkou .CZ, další podvodný web s podobným názvem. Jde o stránky 3dbis.cz, které si údajně zaregistrovala Tatyna Suprum z Prahy 10. Novinky.cz se snažily s dotyčnou spojit, ale neúspěšně. Na uvedené adrese nikdo takový nebydlí, pravděpodobně jde i o smyšlené jméno. V daném bytovém domě nikoho takového neznají ani obyvatelé, jak Novinky zjišťovaly přímo na místě.
Jak probíhá útok?
Útok je přitom poměrně promyšlený. „Prostřednictvím odkazu na uvedenou adresu má být veřejnost podvodně informována osobou vydávající se za pracovníka banky o existujícím riziku na běžném účtu klienta a dále o zřízení údajného ‚rezervního fondu u ČNB‘,“ varovali pracovníci banky.
Kyberšmejdi se tedy snaží přesvědčit klienty, aby převedli peníze ze svého účtu na ten rezervní. Ve skutečnosti ale samozřejmě všechny finanční prostředky skončí na účtu podvodníků. I když jsou všechny domény uvedené výše v Česku již zablokované, je velmi pravděpodobné, že útočníci zkrátka jen vytvoří úplně jinou doménu a budou to zkoušet znovu. Na tuzemské uživatele totiž v poslední době cílí stále častěji.
„Pokud vám tedy někdo tvrdí, že je váš účet v ohrožení a je potřeba převést peníze, ať už do ‚rezervního fondu ČNB‘, nebo na jakýkoliv jiný účet v kterékoliv bance, jedná se o podvod,“ varovali pracovníci ČNB. „ČNB v této souvislosti doporučuje, aby veřejnost u všech informačních sdělení, nehledě na to, zda jsou činěna telefonicky, přes webové stránky či sociální sítě, vždy důkladně zkontrolovala identitu subjektu, od kterého informace pochází,“ uzavřeli pracovníci banky.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-phishing-pod-hlavickou-cnb-jede-v-cesku-na-plne-obratky-40484848
Další články:
Aktuální téma
Policie přijímá do svých řad nové kolegy
Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.
zobrazit víceRychlý kontakt
Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř
Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760
Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I
Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245