Bezpečná Příbram

Investiční podvody (kryptoměny, akcie)

Zpět na rozcestník

Přibývá podvodníků, kteří na sítích lákají k nákupu kryptoměn

Češi v loňském roce investovali do kryptoměn 53 miliard korun. Vyplývá to z dat České kryptoměnové asociace. Ta zároveň upozorňuje na to, že přibývá podvodníků, kteří se snaží přesvědčit lidi k investici do kryptoměn. Ti, kteří jim uvěří, tak můžou přijít o peníze.

„Pokud začnete s tisíci eury, po třech dnech vyděláte 15 tisíc eur. Docela úžasné, že?“ Právě taková oslovování prostřednictvím sociálních sítí a lákání na investice do kryptoměn jsou v poslední době podle společnosti ESET stále častější.

Robert Šuman, vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti, pečlivě prochází zprávy od údajných obchodníků s kryptoměnami. „Nejdříve vás osloví nějaký náhončí, to je člověk, který pročítá diskuse a hledá potenciální oběť. Potom už ulovenou rybu, pokud projevíte zájem, dále přesměruje na nějakého konkrétního obchodníka,“ vysvětluje Radiožurnálu.

A právě před takovými podezřelými obchodníky varuje i Česká kryptoměnová asociace. „Z první dobré bych si rozhodně dával pozor, pokud mě někdo ohledně investic osloví přes instagram nebo obdobné sociální sítě, není to obvyklý kanál, přes který by se tak mělo dít,“ varuje její předseda, František Vinopal.

V tomto případě navíc následný mentor doporučil stažení aplikace k obchodování s kryptoměnami do mobilního telefonu. „Klikněte na tento odkaz a nainstalujte si aplikaci, poté mi pošlete snímek obrazovky. Až budete hotoví, ukážu vám co dál,“ zněla jeho zpráva.

Před takovým krokem ale Šuman varuje. Instalace programu totiž může být nebezpečná a uživatele dovede k nákupu bezcenné kryptoměny.

„Zaplatíte za ni, v tomto případě přes Trust wallet, a zjistíte, že ji už pak nemůžete prodat, že vlastně není na trhu žádný kupce a přijdete tak o peníze. Druhý případ je, že jste přes peněženku instruování k nákupu běžné kryptoměny, třeba bitcoinu nebo etherea a útočníci z vás pak nějakým způsobem vytáhnou klíče k uvedené peněžence a sami pak dále nakládají s těmi bitociny,“ popisuje praktiky.

„Pokud si něco stahujete, rozhodně si to najděte sami, nikdy neklikejte na odkazy, které vám posílá osoba, se kterou jste se začali bavit před několika minutami nebo dny,“ doplňuje František Vinopal. Lidé by tak měli být obezřetní a nejlépe pak na takové zprávy nereagovat.

„Zde opravdu nezbohatnete, ani se zde nepohybuje nějaký dav altruistů s ochotou vás udělat bohatým. Je tomu přesně naopak,“ doplňuje Robert Šuman.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/kryptomeny-podvod-nakup-technologie-socialni-site_2305062135_bko

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky