Bezpečná Příbram

Podvodný bankéř, policista...

Zpět na rozcestník

Prozradila podvodníkům, kde má účty. Svitlo jí, až když krmila bitcoinmat úsporami

Další podvod z kategorie „falešný bankéř“ vyšetřují policisté z Olomouckého kraje. Šedesátiletá žena z Olomouce nejprve neznámému muži do telefonu prozradila, v jakých bankách má účty, dalším volajícím se pak nechala zmanipulovat tak, že se svými statisíci spěchala k bitcoinmatu. To, že by mohla mít co do činění s podvodníky, ji napadlo, až když do něj peníze vkládala.

Žena v úterý ráno přijala hovor od neznámého muže, který se jí přestavil jako pracovník banky. Tvrdil, že na jejich pobočce v Brně někdo na její občanský průkaz žádá o úvěr. „Na to mu žena odpověděla, že o žádný úvěr nežádala, občanský průkaz má u sebe a u jejich banky ani nemá účet,“ popsala ve středu začátek případu policejní mluvčí Ivana Skoupilová. Muž od ženy nicméně vylákal název banky, kde má uložené peníze. „Vzápětí volal další muž, který se představil jako pracovník banky, u které má žena účet, a vzniklou situaci jí vysvětlil,“ konstatovala Skoupilová. Účet ženy prý byl napaden.

Následně ji kontaktoval další muž. Tvrdil, že je bezpečnostní technik její banky, peníze na jejím účtu jsou v ohrožení, a nabídl jí několik možností řešení. Žena nakonec souhlasila s uložením hotovosti do depozitu. V obavách o své peníze podvodníkovi navíc ještě zmínila i další účet, který má u jiné banky.

Ze svých účtů žena následně na pokyn podvodníka vybrala hotovost ve výši 400 tisíc korun. „Podvodník ženu neustále instruoval po telefonu a navedl ji k bitcoinmatu v Olomouci. Podle jeho instrukcí začala do něj postupně vkládat vybranou hotovost. Poté, co vložila 61 tisíc korun, ale ženě došlo, že by se mohla stát obětí podvodu, a zavolala na linku 158,“ sdělila mluvčí.

Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

V obdobných případech se podvodníci snaží podle Skoupilové oběť vystavit časovému presu a obavě o peníze. Banky přitom tímto způsobem s klienty nikdy nekomunikují a už vůbec nepožadují vkládání či přeposílání peněz na jiné účty.

„V případě, že vás kontaktuje údajný pracovník banky, který se vás snaží přesvědčit o napadeném účtu, raději telefonát ukončete a ihned kontaktujte oficiální infolinku banky nebo navštivte osobně bankovní pobočku,“ doplnila radu na závěr policejní mluvčí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-prozradila-podvodnikum-kde-ma-ucty-svitlo-ji-az-kdyz-krmila-bitcoinmat-usporami-40468199

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky