Bezpečná Příbram

Investiční podvody (kryptoměny, akcie)

Zpět na rozcestník

Senior z Olomoucka investoval dvakrát. Podvody prokoukl až při sledování televize

Třiasedmdesátiletý muž z Olomoucka investoval u dvou společností. Čekal tučné zisky. Na to, že peníze poslal podvodníkům, přišel až při sledování televize, kde viděl případ obdobně podvedených. Přišel o více než čtvrt milionu korun.

O události informoval Novinky v pátek policejní mluvčí Libor Hejtman. V obou případech senior uvěřil lákavé reklamě. Koncem července reagoval na zaslanou SMS zprávu o výhodné investici s pomocí umělé inteligence slibující až devadesátiprocentní ziskovost. Klikl na odkaz a zaregistroval se.

„Poté byl vyzván, aby vložil počáteční vklad 5 500 korun, což učinil. Následně jej telefonicky kontaktoval finanční poradce, který mu radil s investováním. Zhruba za měsíc, když muž viděl na grafu, jak mu peníze rostou, souhlasil s navýšením vkladu o dalších 2 600 eur (zhruba 66 tisíc korun),“ uvedl mluvčí.

Domnělý poradce seniorovi poradil, do kterých komodit má investovat. Do ropy, zlata, zahraniční měny. Zisky výrazně rostly a poradce na konci srpna muži nabídl, aby si z nich vybral 12 000 dolarů (přes 175 tisíc korun).

„Muž souhlasil a těšil se na peníze. Ty ale nepřišly, a proto se obrátil na svého poradce,“ konstatoval Hejtman. Nato se senior dozvěděl, že převod peněz blokuje zahraniční společnost, která vyžaduje vratnou zálohu 3 600 dolarů (přes 82 tisíc korun).

Senior požadovanou zálohu poslal a do pěti pracovních dní měl mít peníze i s vratnou zálohou na účtu, ale to se nestalo. Koncem září dostal další zprávu, že musí nejprve zaplatit patnáctiprocentní daň, nějakých 1 800 dolarů (přes 41 tisíc korun), což ale rázně odmítl. Poradce s ním od té doby přestal komunikovat.

„Zhruba ve stejnou dobu investoval senior ještě u druhé finanční společnosti. Scénář byl úplně stejný, jenom mluvil s poradkyní. V tomto případě byl vstupní kapitál 10 000 korun,“ poznamenal mluvčí.

K tomuto vkladu se měla připisovat denně částka 7 dolarů (160 korun). Poradkyně muži po pár dnech nabídla možnost vyšších výdělků. Senior si vybral tu s investicí 103 000 korun s výdělkem 60 000 korun za měsíc.

„Zhruba v polovině září mu žena nabídla vybrat 250 dolarů, tedy bezmála šest tisíc korun. Muži opravdu přišlo na účet necelých 6 000 korun. Zhruba za týden chtěl senior vybrat 450 dolarů (přes 10 tisíc korun), ale peníze nepřišly a poradkyně se stala nekontaktní,“ sdělil Hejtman.

Muž přišel celkem o 260 000 korun, které investoval s nadějí rychlého a vysokého zisku. „O tom, že narazil na podvodníka, se dozvěděl, když uviděl v televizi v pořadu Na stopě stejný případ podvedených lidí jako on,“ uvedl policejní mluvčí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-senior-z-olomoucka-investoval-dvakrat-podvody-prokoukl-az-pri-sledovani-televize-40491696

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky