Bezpečná Příbram

Podvody využívající celebrity

Zpět na rozcestník

„Zbohatnout může kdokoliv.“

Sociální sítě v Česku zaplavila nová vlna podvodných videí, ve kterých vystupuje český diplomat, politik a senátor Pavel Fischer. Ten vybízí k investicím, díky kterým můžete pohádkově zbohatnout. Ve skutečnosti jde ale o deepfake – tedy o podvodné video vytvořené umělou inteligencí. Uživatelé by na něj neměli v žádném případě reagovat.

„Vzepřel jsem se systému a rozhodl jsem se pomoci běžným lidem. Mám recept, jak může zbohatnout kdokoliv,“ hlásá falešný Fischer v deepfaku, který se šíří v posledních dnech na sociálních sítích jako lavina.

Dále pak propaguje investiční platformu, která pomocí umělé inteligence (AI) dovede proměnit i malé investice na pohádkové bohatství. Celé video je přitom udělané tak, jako kdyby Fischer skutečně vystupoval v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Háček je ale samozřejmě v tom, že celé video je jeden velký podvod – jde o video vytvořené AI, se kterým nemá Fischer ani Česká televize vůbec nic společného. Známými osobnostmi se pouze kyberšmejdi snaží nalákat důvěřivce, aby se na investiční platformu zaregistrovali.

Pravidelní čtenáři si patrně vzpomenou, že v minulosti se podobné podvody objevovaly na sítích například i ve spojení s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. I když videa byla jiná, pohádka o investiční platformě zůstala u nově zachyceného videa stejná jako přes kopírák.

Reagovat na tato videa na sociálních sítích, či dokonce investovat jakékoliv peníze, by uživatelé v žádném případě neměli, jde totiž o jednoznačný podvod. Podvodníci se snaží využít důvěry, kterou známé tváře mohou vzbuzovat.

Podvodná videa, která Novinky.cz zachytily, vypadají poměrně zdařile. Hlas a intonace se skutečně podobají politikům. Pozornější uživatelé si ale mohou všimnout, že občas hlas nesedí s mimikou tváře během hovoru. I tak jde o jeden z nejzdařilejších podvodů, které se v poslední době objevily na sítích.

Podvodníci navíc častěji zobrazují tato podvodná videa prostřednictvím reklamy na mobilních telefonech. Snaží se využít toho, že obrazovka smartphonu je menší, tím pádem si na ní uživatelé drobných chyb nevšimnou tak snadno, jako na velkém displeji u stolního počítače či notebooku.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-zbohatnout-muze-kdokoliv-deepfake-s-fischerem-zaplavuje-site-v-cesku-40509751

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky