Bezpečná Příbram

Podvodný bankéř, policista...

Zpět na rozcestník

Žena si zkontrolovala, že jí o napadeném účtu skutečně volá číslo z banky. Podvodník byl důsledný

Když ženě z Frýdecko-Místecka v sobotu zavolal údajný pracovník banky s tím, že má napadený účet, rozhodla se, že si číslo volajícího raději prověří. Když na internetu zjistila, že je shodné s číslem na oficiálních stránkách banky, pokračovala podle instrukcí, které po telefonu dostala. Netušila, že podvodníci umí číslo napodobit, a falešný bankéř ji připravil o úspory.

Nejprve v sobotu odpoledne zavolal muž, jenž se představil jako zaměstnanec jisté banky a uvedl, že musí ověřit platby, které žena měla zasílat.

„Když mu sdělila, že žádné platby neprováděla, a navíc nemá ani účet u této banky, následovala otázka, kde má tedy žena veden účet. Na to muži uvedla svou banku a tím hovor skončil,“ popsala začátek příběhu policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

O chvíli později přišel další telefonát, tentokrát se volající představil jako zaměstnanec ženiny banky, s tím, že její bankovní účet byl napaden a peníze jsou v ohrožení.

„Žena chtěla být obezřetná, a proto si na oficiálních stránkách své banky zkontrolovala telefonní číslo, ze kterého ji muž kontaktoval. Na stránkách bylo toto číslo opravdu uvedeno jako kontaktní pro podporu při napadení účtu. Žena tak uvěřila, že se jedná o zaměstnance banky,“ dodala mluvčí.

Falešný bankéř následně ženě nadiktoval číslo údajně bezpečného účtu, kam má peníze převést. To učinila a ze svého účtu přeposlala na neznámé konto téměř 430 tisíc korun.

Před schopností podvodníků mystifikovat oběť s pomocí napodobení telefonního čísla někoho jiného varovala policie už v minulosti. Varují před ní také mobilní operátoři. Jde o takzvaný spoofing.

„Jednoznačně vidíme, že počet a rozsah podvodného jednání na internetu i v mobilní síti v uplynulých měsících extrémně narůstají,“ uvedla mluvčí společnosti O2 Blanka Vokounová.

Co se týče čísla volajícího, vysvětlila, že podle standardního protokolu mobilních sítí jde o nepovinný parametr v síti. „Tedy nepodléhá pravidlům a je de facto volitelné, jak bude zobrazeno. Nejčastěji se pod číslem volajícího zobrazí konkrétní číslo účastníka. Díky tomu, že jde o nepovinný údaj, může být ale bohužel identita zneužita,“ dodala mluvčí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-zena-si-zkontrolovala-ze-ji-o-napadenem-uctu-skutecne-vola-cislo-z-banky-podvodnik-byl-dusledny-40461873#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest242_shorts_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky